Menu Zavřeno

Jak upravit papírovou kalibrační tabulku aby vydržela déle

Taky se vám stává, že vaše papírová „kalibrační“ tabulka je po několika fotografování poničená? Zadní strana je otrhaná od lepící pásky nebo „žvýkačky“, kterou používáte k přichycení na vertikální plochu? Rohy jsou zohýbané a někdy je celá tabulka v půli ohnutá? Tak právě vám se bude hodit následující návod.

V článku vám popíšu jednoduchý postup, jak si upravit papírové „kalibrační“ tabulky. Úprava spočívá ve zpevnění podlepením a přidáním fólie na rubovou stranu. To umožní na tabulku nalepit oboustrannou pásku nebo použít bílou lepící hmotu „žvýkačku“. Tabulky se také stanou pevnějšími a nejsou tedy tolik náchylné na ohnuté rohy. 

Na úpravu si připravte

Postup při úpravě tabulek

1)

Připravíme si karton, na který budeme laminovat fólii. Rozdělíme laminovací fólii na dva díly a vystřihneme obdélník přibližně velký jako připravený karton. Fólii přiložíme vnitřní stranou (jinak se nenalepí) na líc kartonu (hladší strana) a zajistíme ji lepící páskou z přední strany. To je ta strana, kterou budeme do laminátoru vkládat napřed. Pokud tak neučiníte, folie se naroluje na válec laminátoru.

Nezapomeňte přilepit laminovací fólii ke kartonu pomocí lepící pásky! Když jsem tohle vymýšlel, laminátor jsem několikrát rozebíral!

2)

Zalaminujeme.
Do laminátové můžeme papír dát opakovaně, záleží na kvalitě fólie a laminátové.

V případě lepící fólie pouze lepíme 😁.

3)

Připravíme si tabulky rubovou stranou vzhůru. A podložíme je papírem. Vedle si připravíme kartón, na který jsme nalaminovali fólii a otočíme ho hrubou stranou vzhůru.

4)

Lepidlo ve spreji aplikujeme na rubovou stranu tabulek. Dáme pozor, aby lepidlo netvořilo příliš velkou vrstvu a nezateklo pod tabulky. Pokud bychom lepidlo nanesli na připravený kartón, buď ho nenaneseme po dostatečné ploše nebo naopak bude přesahovat tabulky a přilepí se nám tam kam nebudeme chtít.

Lepidlo aplikované nástřikem máme lépe pod kontrolou nežli to, které natíráme štětcem.

5)

Přiložíme tabulky na hrubou stranu kartónu a zalisujeme například mezi dvěma knihami.

Tabulky opatříme před vložením mezi knihy papírem z obou stran. Pokud by po okrajích zůstalo lepidlo, přilepilo by se nám ke knihám. Papír jednoduše odstraníme v dalším kroku.

6)

Jakmile lepidlo zaschne, opatrně vyřízneme tabulky z kartónu řezacím nožem podle pravítka (nejlépe kovového).

Raději seřízneme mírně i tabulky, tím docílíme jedné hrany a tabulka se nebude brzy odlepovat od kartónu.

Tabulku po nalepení již nevkládáme do laminátoru. Může se stát, že žhavý válec laminovačky pozmění barevnost tabulky. (zkoušel jsem to a barva zůstala stejná, ale nikdy nevíte, třeba ta vaše je žhavější ;).

Takto upravená tabulka je odolnější při manipulaci a díky hladkému povrchu na zadní straně ji lze připevnit na kolmou plochu za pomoci lepící pásky nebo gumové hmoty (viz obrázky níže).

Posted in Poznámky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *