Menu Zavřeno

Popis fotografických služeb

Popis

Vlastnosti fotografií

Podání barev

Při běžném fotografování dochází kvůli typu světla a rozdílné citlivosti fotoaparátu k nerovnoměrnému záznamu jednotlivých barev a mnohdy k jejich posunu.

Při fotografování používám světla s vysokým indexem podání barev a následně provádím korekci barev podle referenčních norem, která je standardem ve světové památkové péči a digitalizaci uměleckých děl.

Kalibrovaný dynamický rozsah

Digitální fotoaparát je omezený svým rozsahem zaznamenat velký rozsah mezi světlem a stínem. Proto je důležité, aby detaily v tmavých a světlých tónech byly správně vykreslené a neztrácely se. Stejně tak je zapotřebí vyobrazit černé a bílé ve své správné intenzitě.

Objektivizační prvky

U digitalizovaných sbírkových předmětů, obrazů nebo soch je vždy zapotřebí na první pohled vidět, jak je předmět velký, ze které pochází sbírky nebo fondu a především, jestli se nám správně zobrazuje na monitoru nebo po tisku.

Proto ke každému předmětu přikládám objěktivizační prvky podle potřeby.

Rozlišení

Díla zaznamenávám ve vysokém rozlišení a to kolem 32 Mpx (6 900 × 4 600 px) to odpovídá asi 60 × 40 cm tiskovému formátu při 300 dpi. Rozlišení je samozřejmě závislé na formátu fotografovaného objektu a jeho případném oříznutí.

Typy fotografií

Díla je možné zaznamenat různě, a to především obrazy. Proto je zapotřebí si předem ujasnit, jak výsledné fotografie budou vypadat.

Fotografie obrazu na ořez

Fotografie na ořez jsou základním typem dokumentace díla, kde není důležité zaznamenat okraje nebo rám. Okraje díla jsou tedy oříznuty.

Fotografie obrazu s okraji nebo rámem

Pokud je potřeba zaznamenat okraj díla nebo jeho rám, bez kterého by dílo ztratilo svůj charakter. Je dílo umístěno na neutrálním pozadí.

Dokumentace rubové strany

Pro galerijní dokumentaci nebo pro účely některých aukčních síní, je nutné dokumentovat i zadní stranu díla.

Fotografie objektů a předmětů

Trojrozměrný objekt zpravidla zaznamenávám z několika úhlů a někdy s rozdílným nasvícením. Objekt je umístěn na nekonečném neutrálním pozadí (pokud to situace umožňuje).

Speciální požadavky

Díla nemusí být nutně fotografována jako dokumentační/reprodukční fotografie, ale je možné k nim přistoupit i propagačně.

K dalším požadavkům jsem otevřený a mile rád je s vámi skonzultuji.

Formáty souborů a jejich parametry

Pro různé účely se hodí různé formáty souborů a jejich kvalita. Nabízím hned několik možností, v jakém souborů můžete dostat své fotografie. Pokud si nejste jistí, jaké soubory a jejich zpracování potřebujete, rád vám poradím.

TIFF – záloha

Formát souboru TIFF slouží k dalšímu zpracování a k plnohodnotné záloze. V základu soubory dodávám bez komprese v Adobe RGB, 16 bit.

TIFF – pro tisk

Formát souboru TIFF pro tisk poskytuji bez komprese, CMYK (Forka 39), 16 bit. Profil je možné připravit podle vašich požadavků.

JPEG – plné rozlišení

Základní JPEG soubor poskytuji v plném rozlišení s minimální kompresí v Adobe RGB, 16 bit.

JPEG – pro web nebo sociální sítě

JPEG pro webové stránky nebo sociální sítě v základu poskytuji komprimované v sRGB, 8 bit s rozlišením delší strany 2 500 px.

Speciální požadavky na úpravu fotografií pro web jsou samozřejmě možné, tak jako například příprava obrázků pro Instagram s čtvercovým rozměrem.

Není vám něco jasné?

Pokud vám v hlavě leží nějaký dotaz, nenechávejte si ho pro sebe a napište mi jej. Pokusím se váš dotaz zodpovědět.