Menu Zavřeno

Fotografování obrazů v přirozeném (denním) světle – v místnosti

Při fotografování je nejjednodušší využít přirozeného venkovního světla. Velkou výhodu denního světla je ta, že ho je většinou všude dostatek a že obsahuje celé barevné spektrum. Denní světlo sebou ale nese jiné potíže. Především jsme omezeni denní dobou a počasím. Přes zimní období jsou dny značně krátké a při špatném počasí může být světla pro fotografování nedostatek.

V neposlední řadě nesmíme opomenout, že denní světlo nemá po celou dobu dne stejnou barvu (teplotu). Takže bychom neměli zapomenout na vyvážení bílé (WB).

Kde budeme fotografovat?

Obraz můžeme umístit přímo ven nebo například k oknu. Mějme ale na paměti, že obraz nesmí být ozářen přímím slunečním světlem a měl by být nasvícený rovnoměrně. Častou chybou je, že je obraz nasvícen jen z jedné strany a tím je zbytečně vytažena struktura malby nebo plátna, která ruší celkový dojem.

  1. Uvnitř – fotografovat můžeme v interiéru například za oknem. Hlavní úskalí osvětlení z okna je v tom, že jde pouze z jednoho směru. Jak fotografovat uvnitř za oknem?
  2. Venku – pokud se rozhodneme fotografovat venku, určitou výhodou je, že nám jde světlo ze všech stran. Jak fotografovat venku?

Fotografování uvnitř za oknem

Okno má doma nebo v ateliéru asi každý, takže jeho využití je nejrychlejší. Při tomto osvětlení vždy mysleme na těchto několik věcí:

  • Rovnoměrné nasvícení plochy obrazu
  • Úhel dopadu světla z okna na obraz
  • Světlo by mělo být rozptýlené a neměly by na obraz dopadat přímé sluneční paprsky

A jak toho docílit a na co si dát pozor? To se vám pokusím přiblížit na jednotlivých příkladech.

1) Umístění obrazu vůči oknu

Obraz by měl být natočen v mírném úhlu proti oknu. Nikoliv bokem a už vůbec ne přímo proti němu. Tím docílíme nasvícení obrazu tak, že se nám nebude projevovat nadměrně struktura malby nebo plátna a nebudou se nám tvořit velké odlesky.

Najít optimální úhel, kdy se ještě netvoří odlesky bude chvilku trvat, ale po několika pokusech to dostanete do oka.

2) rovnoměrné nasvícení

Protože nám po umístění obrazu bude z okna dopadat světlo pouze z jednoho směru. Použijeme jakékoliv neutrální plochy, která nám bude odrážet dostatek světla. Tu umístíme z druhé strany obrazu a natočíme tak, aby odrážela světlo v úhlu, kdy se nám nebudou tvořit odlesky.

Co použít jako odraznou desku?

Jako odraznou plochu můžeme použít například bílé plátno (prostěradlo), velký papír, nebo karton obalený alobalem.

Pozor na velmi lesklé plochy, ty nám mohou vytvářet „prasátka“ a odlesky.

Příklady častých chyb

a) Obraz umístěný přímo proti oknu

Obraz je v tomto případě sice rovnoměrně nasvícený, ale tvoří se na něm silné odlesky.

Takto může vypadat obraz umístěný proti oknu

b) Obraz umístěný přesně bokem k oknu

Na obraze se při této poloze netvoří žádné odlesky, ale boční světlo zvýrazňuje strukturu plátna a plocha není zcela rovnoměrně osvícena.

Obraz umístěný bokem k oknu

c) Obraz nasvícený přímím slunečním světlem

Při silném nasvícení je sice výhoda, že na obraz dopadá velké množství světla, takže se nám bude lépe fotografovat. Bohužel při ostrém světle se tvoří drobné odlesky na struktuře, které jsou rušivé. U strukturovaných obrazů se budou vytvářet tvrdé nehezké stíny.

Obraz nasvícený přímím slunečním světlem

* fotografie obrazů jsou bez druhotných úprav pouze s vyvážením bílé (stín a denní světlo) při fotografování.

Co by mohlo ještě pomoct?

  • Struktura obrazu/podkladu je stále viditelná i když jsem použil odrazné desky, co s tím?

  • Zkuste obraz otočit tak, aby světlo dopadalo na strukturu z jiné strany. Obvykle je struktura plátna vystouplá v jednom směru.

  • Mám obraz se strukturou, jak ji vyfotit, aby vypadala přirozeně?

  • Lidský mozek je zvyklý na to, že světlo dopadá shora. Proto je nejlepší takový obraz nasvítit o něco více z horní strany. V tomto případě stačí obraz natočit horní hranou k oknu.

  • Obrazy fotografované u okna mám většinou rozmazané, co mám udělat, aby nebyly?

  • Nevýhody fotografování uvnitř bývá v nedostatku světla. Možná se to na první pohled nemusí zdát, ale na fotografování ho je potřeba poměrně hodně. Doporučuji fotografovat ze stativu.

Není vám zde něco jasné? Setkali jste se s nějakým problémem, který zde není uvedený? Napište to do komentáře, nebo si sjednejte osobní konzultaci. Rád vám poradím.

Mohlo by vás také zajímat

Potřebuji vyfotografovat obraz

Potřebujete kvalitní fotografie a nemáte čas s experimentováním nebo nevlastníte dostatečné vybavení? S fotografováním vašich obrazů vám rád pomohu.

Ano, potřebuji obrazy nafotitAno, potřebuji poradit jak na to
Posted in Pořizování reprodukční a dokumentační fotografie

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *